stupka-rozhovor

PATRIK STUPKA

mistr republiky 2021 na 12K

Edgar Team

Poprvé́ jsme Tě zaznamenali na loňském MČR. Tehdy jsi startoval v Age Group kategorii. Pro mnohé́ jsi tak novou tváří české́ OCR scény. Kdy jsi s OCR začal a jak ses k tomuhle sportu dostal?

Teď se budu možná́ plést o rok, či dva. Řekl bych, že 2016 jsem okusil první́ překážkový závod. Startovné́ na Spartan Race do Liberce jsem dostal k narozeninám. Další́ rok 2017 jsem tam startoval znovu a v roce 2018 jsem byl na MČR v Harrachově, kde jsem skončil 3. v Age Group. Do té doby jsem vyzkoušel pouze tyto závody a od MČR v Harrachově 2019 jsem do diáře začal zapisovat i další́. Překážky mě̌ v závodech sice pořádně vyškolily, ale tento sport mě pohltil.

Dělal jsi nějaký́ sport předtím? Případně, věnuješ̌ se ještě̌ nějakému v současnosti?

Jako malý́ (mladší́) jsem prostřídal spoustu sportů. Od házené́, basketbalu, gymnastiky, plavání až po atletiku, kde jsem setrval nejdéle. Jen se obměňují disciplíny, kterým se věnuji více. Momentálně̌ ještě̌ skáču o tyči, hážu oštěpem a pobíhám po stadionu. Po loňském MČR v Klatovech jsem OCR přesunul na první́ místo a další́ sporty jsou pouze doplňkové́.

{{ brizy_dc_image_alt uid='wp-6f59b13b61bc46f79d263e2a9ceb98c0.jpg' }}
{{ brizy_dc_image_alt uid='wp-345773448a6028a22a8f03dd48a5858e.jpg' }}

Z ničeho nic ses objevil a hned rozvířil vodu mezi elitními běžci. Připravuješ̌ se pod vedením nějakého trenéra nebo trénuješ̌ sám?

Za těch několik let pod vedením mnoha trenérů̊ jsem dospěl k názoru, že je lepší́ být sám sobě trenérem. Jsem toho názoru, že ostatní́ mé tělo neznají́ lépe než já a nedokáží tréninky sestavit dle mého vkusu. Mám ale trenéra na atletice, s kterým své nesrovnalosti projednávám.

Letos jsi Mistrem republiky na 12K. Můžeš nějak popsat své dojmy z letošního mistrovství́?

Je to pro mě obrovská́ úleva a radost současně. Půl roku jsem se připravoval na tento víkend, hlavně̌ na trať 400 m a 3 k. V pátek na 400 m jsem nezazvonil na poslední́ překážce a ta mě̌ stála postup do finále i mé́ medailové́ ambice. V sobotu jsem zase chyboval na balanční́ překážce s kolíky a na překážce Vyndavač̌ 2.0 od Překážkáře. Což̌ mě̌ také́ stálo přední́ příčky. Po závodě̌ se se mnou nedalo ani mluvit . Po několika hodinách přemýšlení jsem se přeci jen rozhodl nastoupit i na trať nedělních 12k s tím, že bych tento víkend zakončil hezkým výsledkem v TOP 5. S klidnou hlavou se mi spalo a běželo náramně̌. Překážky jsem dával jako by ty dva dny předtím nebyly znát a při doběhu na stadion jsem ve svém tempu nepolevil. Slza mi kápne ještě̌ teď̌ při pomýšlení́ na tento závod.

{{ brizy_dc_image_alt uid='wp-b9f30ea90abddea9c76eac2697f13e57.jpg' }}
{{ brizy_dc_image_alt uid='wp-6009dc9284a3f290758f834345762436.jpg' }}

Jaké́ máš̌ plány a cíle do budoucna?

Po MČR jsem se musel přepnout do módu studenta a připravit se na svůj nejtěžší závod v životě̌ (státnice). Co se týče OCR, tak zatím netuším, jaké jsou mé možnosti. Mám v plánu protřídit svůj seznam závodů̊ a zaměřit se na ty oblíbené́, připravit se na další́ ročník MČR a snad se odhodlám jet na závody i do zahraničí́.

Přejeme mnoho úspěchů u státnic i v další sportovní kariéře.