ME v OCR 2024

Mistrovství Evropy v OCR 2024

14.-16. června 2024 / Folgaria (Itálie)

Třetí víkend v červnu propuklo v italském lyžařském středisku Fondo Grande Mistrovství Evropy v OCR. Pro všechny zapálené nadšence tohoto sportu nadešel ten očekávaný okamžik, kdy si mohou porovnat svoje výkony s ostatními závodníky napříč Evropou.

Na závodníky čekal už známý formát závodů – SHORT, STANDARD, TEAMS a 100M. Závod Short měřil 3 kilometry, převýšení 145 m a měl 23 překážek , Standard měl 13 kilometrů, 529 metrů převýšení a 41 překážek, Týmový závod 9 kilometrů, převýšení 409 metrů a 32 překážek. V týmových závodech běželi všichni tři závodníci celou trasu společně.

100 m

Na úvod šampionátu probíhala kvalifikace na finálový závod 100 m. Závodníci se snažili zaběhnout nejrychlejší čas a dostat se tak do osmifinále, kde se již postupovalo systémem play-off. Každý měl k dispozici 2 pokusy, z nichž nejrychlejší se započítával.

V kvalifikaci se předvedli naši mladí reprezentanti a hned 10 se jich probojovalo do finálového boje 100 m. V dívčí kategorii Youth postoupily Holanová A., Rybišárová T. a Mikušová M. Ta nakonec nedokázala ve svém běhu porazit soupeřku a ze závodu vypadla. Anežka s Týnkou předvedly rychlé běhy a obě postoupily do dalšího kola, kde však narazily právě na sebe. Vzájemný souboj tak musel rozhodnout, která bude pokračovat dál soutěží. Rychlejší byla Anežka a postoupila tak do semifinále. V něm bohužel nestačila na soupeřku Chizhkovou a čekal ji závod o třetí místo. Byl to jeden z nejnapínavějších soubojů na 100 m a do posledního metru nebylo vůbec jasné, kdo vyhraje. Nakonec se radovala Anežka, která dokázala zvládnout trať a zastavit časomíru o 2 setiny dříve, než soupeřka Gozdeková a získala tak bronzovou medaili.

V Juniorkách postoupily Ondráčková L. a Čellarová Z., ale bohužel v čtvrtfinále nestačily na své soupeřky a z finálového boje vypadly.

V chlapecké kategorii Youth se probojovali mezi šestnáct nejlepších Erban T., Zelenka P. a Beneš M. Do dalších bojů postoupil pouze Tomáš, ale další postup už nezvládl a jeho cesta tak skončila ve čtvrtfinále.

V juniorské kategorii byl opět los trošku tvrdý a hned v osmifinále proti sobě postavil naše borce O. Hořejšího a M. Zelenku. Osmifinálový běh zvládl lépe Ondra a jelikož vyhrál i další kolo, postavil se na start běhu o finále. Tam už nestačil na svého soupeře a čekal ho tak poslední závod o 3. místo. Ani v něm i přes velký výkon nestačil na soupeře, který zvítězil o 2 vteřiny.

SHORT COURSE

V pátek ráno čekal na závodníky závod SHORT. Na start se postavilo přes 700 závodníků a nás zajímali zejména naši reprezentanti. V elitní kategorii mužů se nejlépe vedlo letošnímu mistru ČR v OCR P. Stupkovi, který zvládl trať za 24:41 a skončil na 15. místě. Hned za ním doběhl L. Novák na 16. místě a další z mužů J. Drbohlav doběhl na 32. místě. Na 46. místě doběhl P. Vinický, kterému závod bohužel nevyšel podle jeho představ.

Ve věkových kategoriích podali naši závodníci skvělé výkony. Vypíchněme ty medailové. M. Beneš si doběhl pro 2.místo v kategorii 12-13 let, T. Erban skončil na 1. místě v kategorii 14-15, O. Souček vybojoval 2. místo v kategorii 18-19.

V dívčí kategorii 14-15 si bednu vybojovaly T. Rybišarová (1. místo) a A. Holanová (3. místo). V juniorkách skončila na 3. místě V. Tomášková (18-19) a v ženách se nejlépe vedlo K. Lokajíčkové, která vybojoval 1. místo v kategorii 20-24 a V. Hanušové za 3. místo v kategorii 25-29. V kategorii 60+ vybojovala 1. místo A. Bolfová.

STANDARD COURSE

V sobotu byl na programu delší závod STANDARD. Tentokrát P. Vinický zapl na plné obrátky a doběhl na 18. místě, těsně před skvělým L. Novákem (19.) Na 38. místě skončil J. Babák, 42. J. Drbohlav a na 49. místě doběhl J. Jakoubek.

Ve věkových kategoriích se nejlépe dařilo P. Stupkovi, který vybojoval 1. místo v kategorii 25-29. V kategorii 18-19 si O. Souček stejně jako v pátek doběhl pro 2. místo.

V juniorkách se nejlépe dařilo V. Tomáškové, která si v kategorii 18-19 doběhla pro 2. místo. K. Lokajíčková v sobotu odstartovala v kategorii elite ženy a v silné konkurenci nakonec vybojovala 17. místo.

NATIONAL TEAM

V neděli byly na pořadu závody národních týmů. Naši měli zastoupení v každé kategorii – Muži, Ženy a Mix.

mužské kategorii dominovali závodníci Nizozemska a náš tým ve složení Drbohlav, Novák a Volák vybojoval 8. místo.

ženské kategorii vyhrál tým Norska a náš ženský tým ve složení Tomášková, Štraub a Hakalová vybojoval 11. místo.

kategorii Mixů, kde nás reprezentoval tým ve složení Lokajíčková, Stupka, Vinický, se nám podařilo vybojovat 3. místo. Závod měl ještě dohru u komise rozhodčích pro porušení pravidel vítězným týmem, které však nakonec zavrhl prezident WO a konečné pořadí se tak již neměnilo.

Sečteno, podtrženo… česká výprava nakonec z ME přivezla celkem 14 medailí – 5 zlatých, 4 stříbrné a 5 bronzových.

Gratulujeme ke skvělým výkonům a reprezentaci naší země .