Zlatý hattrick Patrika Stupky

Už na loňském MČR ukázal svoji sílu. Vyhrál závod 3K a na 12K skončil třetí. Letos chtěl být ještě lepší. Do dějistě letošního MČR Lanškrouna však přijel s formou, na kterou ostatní závodníci nedokázali odpovědět. Nejdřív obhájil titul na krátké trati 3K, v sobotu vybojoval titul na 12K a v neděli završil svůj „zlatý hattrick“ vítězstvím na trati 100 m.

Dámy a pánové…. …Mistr ČR v OCR pro rok 2023 – Patrik Stupka.

Jak jsi se dostal k překážkovému běhu a co tě k tomuto sportu přitáhlo?
Svůj první závod si pamatuji zřídka, ale přesto pár bodů v hlavě mám. Psal se rok 2016, kdy jsem dostal k narozeninám startovné na Spartan race. Tehdy jsem doběhl 9. v Open vlně. Ačkoli jsem byl vyčerpaný, ten adrenalin a pocit, že jsem dokázal dokončit závod bez jediné chyby, ve mně přetrvaly i do budoucích let.

Jak jsi se připravoval na tento ročník Mistrovství ČR?
Tento ročník MČR jsem plánoval od listopadu a věděl jsem, že chci bojovat o nejvyšší příčky na všech tratích. V zimě jsem začal objíždět Czech Ninja Games, které mě dost prověřily po technické stránce na překážkách. Dalším bodem k zlepšení byl a stále je běh, na který jsem se oproti loňskému roku zaměřil více.

Jak jsi zvládal různé typy tratí a jaké byly tvé strategie pro každou z nich? Byla nějaká slabší chvilka na některém závodě?
Strategie byly… ale ani jednu jsem neuskutečnil dle plánu. Po zaznění výstřelu jsem vyběhl jak postřelený a hladový po úspěchu. Slabší chvilkou byla pro mě pasáž na 12K trati při vybíhání sjezdovky, kdy jsem stejně jako loni dostal křeče do nohou a dva kilometry jsem protrpěl a musel jsem zpomalit. Na rovince jsem změnil techniku běhu a postupně jsem se do závodu zase dokázal vrátit.

Liší se nějak tvůj přístup ke krátkým sprintům oproti delším tratím s překážkami?
Celkově mám raději kratší závody do 10 km, kde je ideálně překážka za překážkou. I mé tréninky jsou zaměřené převážně na kratší tratě.

Získal jsi “zlatý hattrick” v podobě vítězství na 3K, 12K a 100m – Jaké byly pocity hned po posledním závodě, že jsi dokázal vyhrát všechny závody a jaké jsou nyní?
Pocity? Jakmile jsem doběhl do cíle, padl jsem a myslel jsem, že mě budou muset odnést. Byl jsem unavený a zároveň šťastný a udivený, že vše vyšlo. Nyní se už ohlížím na další závody, které mě brzy čekají a doufám, že mě úspěch z MČR bude pohánět vpřed.

Líbí se ti formát MČR nebo bys měl nějaké nápady jak ho zlepšit nebo upravit?
Formát se mi líbí. Ačkoli se tento sport neustále vyvíjí, pravidla by měla být stejná napříč různými závody. Jeden pokus a jednotná pravidla na překážkách rozhodně ovlivnily celý závod a bylo tak nutné reagovat i z mé strany. Holt jsem si překážky nemohl užít s pocitem vyblbnutí se na nich, ale šel jsem naopak na jistotu. Nicméně jsem rád, že obtížnost jednotlivých překážek byla ponechána. Nápady na zlepšení přišly z mé strany v podobě nové překážky, na které jsme pracovali společně s Kubou Podzimkem. I proto mě těší, že ji pořadatelé zakomponovali do závodu a my jsme tak mohli závodníkům přinést nový impuls.

Jak se díváš na současnou úroveň překážkového běhu v ČR a co si myslíš, že by mohlo být uděláno pro zlepšení tohoto sportu v naší zemi?
Vidím to tak, že v ČR je několik dobrých jedinců, ale jiné státy jsou na tom o třídu výš. Ať už počtem, tak i kvalitou závodníků. Myslím, že v jiné zemi bych 4 medaile domů nepřivezl. MČR by se určitě mohlo obtížností překážek rovnat mezinárodním závodům. Mně osobně by se víc líbilo, kdyby tento sport mohla má rodina a známí sledovat doma u obrazovek jako živý přenos z trati, ať už na stránkách České asociace nebo v budoucnu i v TV obrazovkách.

Jaké jsou tvé plány do budoucna v překážkovém běhu a máš nějaké další sportovní cíle, kterých bys chtěl dosáhnout?
Rád bych svou aktuální formu ukázal i na zahraničních závodech a nejen u nás v ČR. Dále je mým dlouhodobým cílem vydržet co nejdéle zdravý, abych mohl prohánět elitní závodníky.

Co bys poradil začínajícím překážkovým běžcům a jaké jsou podle tebe klíčové prvky úspěšného tréninkového plánu v tomto sportu?
Začínajícím běžcům bych poradil, aby si závody více užívali, a ne za každou cenu chtěli vyhrát. Mně nejvíce dělá radost, když doběhnu do cíle s pocitem, že jsem na trati nechal vše a pro výsledek jsem udělal maximum. Za mě je klíčovým prvkem běh, protože rychlejší běh mi dovolí strávit více času na překážce a zároveň mi umožní efektivnější okysličení.