Překážkové závody, fenomén dnešní doby

Asi málokteré sportovní odvětví zažilo v posledních letech tak obrovský boom. Ještě před 8 lety u nás skoro nikdo o Spartan Race a podobných překážkových závodech neslyšel. A nyní se těchto závodů jen v ČR účastní desetitisíce závodníků.

Co stojí za tak obrovským zájmem? Co je tím důvodem, který přinutí tisíce lidí běhat, skákat, plazit se bahnem, ručkovat po překážkách? Tuto otázku si klade skoro každý, kdo to nezkusil, a naopak chápe snad každý, kdo podobný závod absolvoval.

Zuzana Kocumová, dvojnásobná mistryně světa ve Spartan Race, k tomu říká: „ Heslem tohoto závodu je: „Pochopíš v cíli.“ A ono to skutečně ze 100 % platí. I já jsem na svůj první start nastupovala jako skeptik, přemluvený ostatními lidmi z týmu, jako náhrada na poslední chvíli za zraněného kamaráda. A po závodu jsem musela uznat, že to byl nejsilnější závodní zážitek mého života. Při těchto závodech jste skutečně sami se sebou, plně v přítomné chvíli, v kontaktu se svými pocity. Ano, i s těmi ne zcela příjemnými, ale o to více si užijete pohody poté. Jak často říkám – nikdy vám nechutná obyčejný chleba tak, jako když pořádně vyhládnete, nebo si neužijete teplo u krbu po pořádné vánici v horách. Život chce kontrasty, abychom si uvědomovali a vážili si jeho pestrosti. A tu při sezení v kanceláři opravdu nezažijete. A myslím, že čím dál víc lidí si to začíná uvědomovat.“

Co vás při závodě čeká?

O co tedy v podobných závodech jde? Samozřejmou, ale skoro nejpodstatnější součástí je běh. A to rozhodně ne běh po rovinkách a zpevněných cestách, ale běh přírodou, cestou necestou, nahoru dolů, často koryty řek, lesem mimo vyšlapané cesty. To, co překážkové závody odlišuje od závodů běžeckých, jsou – překvapivě – právě překážky a úkoly, které musíte plnit. Ty jsou opravdu pestré – jsou zde překážky balanční, které prověří rovnováhu, různé zdi a stěny, které prověří šikovnost i sílu při jejich přeskakování a přelézání, vodní příkopy, plazení pod ostnatým drátem, hod oštěpem na cíl, různé „monkey bary“ a „multi rigy“ (překážky, které musíte překonat ručkováním), šplh na laně, lezecké boulderové stěny – to vše prověří šikovnost a sílu rukou. Potom je to nošení břemen – pytle s pískem, kýbly s kamením, klády – právě tyto překážky jsou důvodem, proč na překážkových závodech není hlavní výhodou vážit co nejméně, jako při klasickém běhu. A na mnoha závodech se setkáte i s kratším úsekem plavání.

Některé překážky jsou povinné (nošení břemen, překonání zdí, ostnatý drát, plavání), na jiných máte jen jeden pokus (např. oštěp, monkey bary, lezecké stěny, šplh na laně apod.) a pokud překážku nezvládnete, čeká vás penalizace – u Spartan Race 30 angličáků, u jiných (např. Predator Race) trestné kolečko během. (jen Mistrovství Evropy a světa v OCR (obstacle course race) je výjimečné tím, že na každou překážku máte libovolný počet pokusů, ale pokud ji nezvládnete, je vám odebrán náramek, a závod tím pro vás v oficiálním pořadí mistrovství končí).

Jak se vybavit

Podle výčtu aktivit, které musíte v průběhu jednoho závodu absolvovat, je jasné, že tyto závody kladou mimořádné nároky nejen na fyzickou zdatnost, ale i na vybavení. Co se týče oblečení, je důležité, aby bylo přiléhavé, elastické, aby nebránilo v pohybu a aby co nejméně přijímalo vodu a bylo rychleschnoucí. U špičkových závodníků tedy nevidíte v podstatě nic jiného, než elastické kalhoty a trika nebo tílka. Hodně mužů chodí jen v kalhotách. Na první pohled vás napadne, že to je proto, že lépe vyniknou jejich vyrýsované postavy, za které se skutečně nemusí stydět – lépe řečeno – radost pohledět. Důvod je ale i čistě praktický – triko, které nemáte, nepřijme ani gram vody navíc.

Velkou „alchymií je i výběr obuvi. Jsou už výrobci, kteří se specializují na speciální boty přímo pro překážkové závody. Podstatná je především podrážka – velmi hrubý terénní vzorek, který se nesmeká v bahně ani v náročném terénu, na kamenech a dřevěných překážkách. Druhou potřebnou vlastností je i odvod vody. V současné době jsou asi dvě nejpoužívanější značky – Inov-8 a Icebug. Obě dvě značky, které dříve byly známé především ze světa orientačního běhu.

Délky závodů

Překážkové závody mají různé délky, od sprintů (do 8 km, časově pro nejrychlejší mezi 30 – 45 min), přes střední tratě (13 – 18 km, cca 1,5 – 2 hod) až po dlouhé (21 a více km, vítězný čas 2,5 hod a více)

Krátké verze by měl zvládnout skoro každý, dlouhé závody už potřebují poctivou přípravu.

Příprava

Kdo nemá rád nudu a stereotyp, pro toho jsou překážkové závody to pravé. Zde nejde jen o to naběhat maximum kilometrů, ale musíte dbát na harmonický rozvoj celého těla. Je vám k ničemu, jestli budete nejrychlejší běžec ze všech, ale nezvládnete překážky, nebo se zlomíte pod břemenem, které často váží pár desítek kilogramů a nese se mnoho set metrů, většinou velmi náročným terénem. Takže kromě běhu využijete vlastně všechny schopnosti z jiných sportů, ale hlavně pobytu v přírodě – sílu z posilování, ale hlavně z lezení po skalách, skvělým doplňkovým sportem je i běh na lyžích, což dokazuje mnoho špičkových závodníků, kteří za sebou mají lyžařskou minulost (u nás právě Zuzana Kocumová, v mužské kategorii slovenský závodník Peter Žiška, biatlonu se věnoval i letošní mistr světa Robert Killian).

Zjednodušeně se dá říci, že překážkové závody jsou sportem, kde vyhrává ten nejvšestrannější závodník, který dokáže skloubit všechny potřebné schopnosti. Zároveň zde ale naprosto každý během jednoho závodu zažije mnoho svých vlastních výher i proher na každé jednotlivé překážce, kde budete nacházet nové a nové motivace – a co je velmi podstatné – potkáte i naprosto skvělou skupinu lidí, ve které se všichni navzájem neuvěřitelně podporují.

Article by ČAPS

Česká asociace překážkových sportů je nezisková organizace zastřešující v České republice sport mezinárodně známý jako OCR, v češtině nazývaný jako extrémní překážkové závody.

Leave your comment