
Pavel Hrdina – Tento rok předvedl perfektní formu. Z 15 startů na závodech Spartan se 11x umístnil na stupních vítězů. Na ME dlouho šlapal na paty J. Albonovi a nebýt menšího zranění, možná by si připsal i další cenný úspěch.
Čím vůbec chtěl být malý Pavel? Měl jsi nějaký oblíbený sport?
Oblíbený sport byl fotbal, který byl postupně vytlačen během do vrchu, na dráze, na silnici a pak až přišly OCR závody. To jsou sporty kterým jsem se věnoval a věnuji na závodní úrovni. K tomu jsem dělal mnoho jiných doplňkových sportů.
Jak jsi se dostal k překážkovým závodům? Pamatuješ si svůj první závod? Jak jsi dopadl?
Můj první překážkový závod byl Gladiator race v Holicích, který jsem vyhrál. Byl to i důvod proč jsem se k OCR dostal. Chtěl jsem vyzkoušet boty Inov8, ale nechtělo se mi je kupovat. Tak jsem si pro ně zajel do Holic, kde byly za vítězství. No a pak mě to nějak chytlo.


Objevuješ se spíše v závodní sérii Spartan. Běžel jsi už i jiné OCR série? Které? Jak by jsi je porovnal?
Uplynulou sezonu jsem závodil jen ve Spartanu. V předešlých letech jsem byl na startu více zavodních serií, ale letos k tomu nebyl prostor. Porovnávat závody se mi úplně nechce, každý je něčím specifický.
Podle výsledků se dá říci, že máš v oblibě kratší a střední vzdálenosti. Cílíš na ně svůj trénink nebo tě delší vzdálenosti jako je třeba Beast moc nelákají?
Kratší a střední tratě mám rád, možná více než ty delší. Nedá se však říct, že bych dlouhé Beasty rád neměl. Spíše záleží na celkovém profilu a podobě trasy závodu. Natrénováno na dlouhé Beasty jsem letos určitě měl, také mi to většinou problém nedělalo. Možná tím, že mám atletické začátky, tak se lépe cítím v rychlých závodech, kde je to i více psychicky náročnější. Rozhodují tam větší maličkosti. Člověk cítí, že trochu běží, narozdíl od většiny Beastů, kde to tempo je pomalejší


Letošní sezona byla pro Tebe velmi úspěšná. Z 15 startů Spartan jsi stanul 11 krát na bedně. Který závod se ti nejvíce líbil, který naopak ti vůbec nevyšel.
Sezóna úspěšná byla a to zejména proto, že se mi podařilo udržet dobrou formu po hrozně dlouhou dobu. Jako úspěch na Spartanu jsem vždy bral umístění do 3. místa. Ostatní umístění beru většinou jako neúspěch. Ze začátku sezony mi vycházely skoro všechny závody a formu jsem měl opravdu velkou. Koncem sezóny už byla znát dost únava a neměl jsem ani dostatečnou motivaci k závodění, potřeboval jsem pauzu.
Zkoušel jsi prodat svoje výsledky na ME Spartan. Jaké bylo porovnání s evropskou špičkou?
ME v Švýcarsku pro mě byl závod, na který nikdy nezapomenu. Stalo se tam toho ten víkend hodně. Všechny ty emoce a pocity, které jsem tam zažil nejde zapomenout. Připravený na závod jsem byl výborně a běžecká forma mi na ten víkend přišla nejlepší jaká mohla. Od začátku závodu jsem se cítil silný a musel jsem se dost brzdit abych nepřepálil začátek. Během možná prvního kilometru jsem se propracoval na 2. místo za Johna Albona, což pro mě bylo do té doby nepředstavitelné. Johna jsem pomalu dotahoval, až do úplného kontaktu někde na 7. km. Náskok na další soupeře jsem v té chvíli měl už velice slušný a věřil jsem v dobrý výsledek. John se mi vzdálil, ale náskok na ostatní jsem si udržoval. Bohužel přišla dlouhá část po kamenitém terénu a poté dlouhý seběh po kamenitém a nerovném terénu. Tam se mi ozval bolavý kotník, na který jsem nemohl prakticky došlapnout. Během asi 2km jsem se propadl někam na 15 místo. Soupeři mě míjeli jeden za druhým, já šel prakticky pěšky z kopce. Ty 2 km pro mě byly nemočně nejsilnější sportovní zážitek, cítil jsem neskutečné zklamání a bezmoc. Byl jsem tak blízko úspěchu, ale nevyšlo to. Když se trať dostala na normální cestu, tak jsem se snažil ještě něco dohnat, nechtěl jsem nic vzdávat. Ztráta mnoha minut se už dotáhnout nedala a doběhl jsem na 11. místě. Porovnání s evropskou špičkou pro mě je ohromnou motivací do budoucna, teď vím, že můžu bojovat o medaile a doufám že budu.
Pročpak jsi nejel i na MS?
To proč jsem nebyl na MS v Abu Dhabi má více důvodů. Letos jsem chtěl závodit a ne trénovat na jeden nejistý vrchol v prosinci. Tím, že jsem byl celý rok prakticky bez výpadku tréninku a závodní sezóna Spartana byla rozprostřena v průběhu velké části roku, tak jsem se snažil závodit. Zvažoval jsem, že zavodní podzim vypustím, dám krátkou pauzu a připravím se na MS. Nakonec jsem zvolil lehké udržování a doběhání horské série ve Spartanu. Při posledních závodech v Rumunsku už jsem neměl moc kde brát a tam jsem se rozhodl, že na MS nepojedu. Bylo to pro mě těžké rozhodnutí, ale nebyl jsem přesvědčený, že jsem schopný zaběhnout kvalitní výsledek. Dalším důvodem bylo to, že jet na takové závody je dost finančně naročné, takže jsem se rozhodl ukončit sezonu a strávit ušetřený čas s rodinou.



Rozebíráš si své závody? Sleduješ i své soupeře?
Některé závody si zpětně promítám. Přemýšlím, jaké jsem kde udělal chyby a snažím se jich příště vyvarovat. Soupeře moc nesleduju, letmo se podívám na startovku, ale nějak moc to nereším. Rád závodím v silné konkurenci, kde se dokážu více namotivovat a předvést lepší výkony.
Jak vypadá tvůj tréninkový týden?
Tréninkový týden je různý podle období. Třeba teď v zimě nabíhám spíše objemy, ale už zařazuju i postupně tempové treninky. Ty jsou ale hodně pomalé, což pro mě znamená tempo někdo kolem 4:10/km. Tempové tréninky postupně zrychluju. Třeba loni jsem běhal někdy v dubnu myslím 18km za 3:20/km nejrychlejší tempový běh. Do toho různé intervaly, dlouhé běhy, kopečky atd…V tréninku nenabíhám žádné závratné objemy, ale spíše více kvalitních tréninků, které sice často bolí, ale mají velký efekt.

Jaké jsou tvé plány či cíle v nadcházející sezóně 2022?
Asi se připravím na MČR v OCR, protože ho mám kousek od domu . Pak bych chtěl běžet ME a třeba i MS v OCR a Spartanu, jsou to pro mě největší výzvy.
Co by jsi vzkázal mladým závodníkům? Na co se mají více soustředit v trénincích?
OCR je převážně běžecký sport, je potřeba tvrdě trénovat, běžecké tréninky občas bolí, ale to je to co tě posílá dál fyzicky i psychicky. Když se tomu chceš věnovat na nějaké vyšší úrovni, asi to bude chtít běžeckého trenéra a toho poslouchat. Trénink překážek je taky důležitý, trénuj úchop, obratnost, sílu a vytrvalost. Neboj se závodit v silné konkurenci, využívej závodní stres ke svému dobru, je v něm hodně energie. Neřeš soupeře, ale sám sebe a svůj výkon. Měj úctu ke všem soupeřům!!
Děkujeme za rozhovor a přejeme hodně sportovních úspěchů