„Snažíme se ji posouvat dopředu“

turek01

říká o české reprezentaci OCR její hlavní postava – Martin Turek.

Ahoj Martine, pověz nám, co vše má na starost manažer české reprezentace OCR? 
Ahoj, v první řadě je to pro mě a tým lidí, kteří se mnou českou reprezentaci vedou, velká výzva a zodpovědnost. Těch věcí které řešíme je celkem hodně a určitě si ne na všechna vzpomenu. Reprezentace OCR jako taková je poměrně nový projekt a tak se snažím každý rok posouvat vše dopředu. Ale není to jen o mých starostech, na všem pracujeme v týmu 4 lidí. Jednou a tou nejdůležitější prací kterou mám, je vybrat ty nejlepší OCR závodníky z České republiky a vzhledem ke kvalitě to není vůbec lehké. Ale máme stanovená pravidla podle kterých si cestu do reprezentace musí každý závodník vyšlapat sám, takže to nám v konečném rozhodování velmi pomáhá. Dále se snažíme o poskytování určitých benefitů pro členy reprezentace a zde není úplně důležité o jaké přesně jde. Když jsem k reprezentaci přišel, zakládali jsme jí s cílem, že každý závodník by měl sám chtít se do reprezentace dostat hlavně proto, aby mohl naší zemi reprezentovat na závodech typu ME či MS jako reprezentant České republiky v OCR a díky České asociaci překážkových sportů, která naší reprezentaci zastřešuje, to tak je. 
Těch starostí a úkolů které máme je opravdu hodně a snažíme se jak jen to jde. Děkuji moc všem, kteří nám v tom pomáhají a tím vylepšují podmínky k tomu, aby měli ti nejlepší závodníci v ČR ty nejlepší podmínky a podporu. Věřím, že třeba jednou budeme moci naše závodníky podporovat i finančně a to je jeden z mých cílů a úkolů do dalších let.

Jsi spokojený s výsledky, které zatím reprezentace podává? 
Ano jsem!!! A to nejen z těch vrcholných akcí na které reprezentanti jezdí. Ale sledujeme jejich výsledky během celé sezony a jsem moc rád, že se jim výsledkově daří a vždy se umisťují na těch nejvyšších příčkách. Ono to má dvě stránky a ta ošidná je, že to od nich vlastně každý čeká. A ještě aby ne, vždyť jsou v reprezentaci. Já to vidím malinko jinak a snažím se, abych věděl kam směřují své hlavní cíle a TOP formu. Sezóna OCR je velice dlouhá a náročná a proto nějaký ten nepovedený závod vůbec nic neznamená. Nejen pro mě, ale hlavně pro závodníky je důležité se co nejlépe připravit, zůstat zdravý a pak ukázat tu ohromnou dřinu na závodech. 

Před par dny jste oznámili složení české reprezentace OCR na rok 2021. Bylo to těžké rozhodování, když vlastně celý minulý rok se moc nezávodilo a závodníci se tak nemohli moc ukázat? 
Bylo to mnohem těžší než loni. U žen k žádné změně nedošlo, ale to neznamená, že se to nemůže během sezony změnit. V hledáčku zde máme 2-3 holky, které sleduji už delší dobu. Jedinou změnou zde měla být Stáňa (Stáňa Babušková), se kterou jsem osobně hovořil a pozvánku do reprezentace dostala. Stáňa s velkým DÍKY tuto nabídku odmítla a já její rozhodnutí respektuji. Popřál jsem Stáně hodně sil do přípravy a hlavně pevné zdraví. V mužském týmu jsou nová dvě jména a to Kuba Kolář a Roman Tóth. Sledoval jsem je už delší dobu, v kontaktu jsme již od roku 2019 a jsem přesvědčen o tom, že do reprezentace patří. Vystřídali Tomáše Tvrdíka a Jirku Vacíka. Tom směřuje svou další sportovní kariéru jiným směrem a u Jirky to bylo těžké rozhodnutí, ale bohužel už dvě sezony víceméně vynechal a moc toho nenazávodil. Jsem ale přesvědčen o tom, že pokud najde opět chuť a do závodního koridoru se vrátí, opět si svou cestu do repre může vyšlapat.

Někteří závodníci našli zalíbení v závodech tzv. Ninja – budete reprezentaci rozšiřovat i o tyto specialisty?  
Toto je téma, které jsme s celým týmem řešili asi před 3 týdny a ano, je to jedna z novinek, které chystáme. Již brzy se dozvíte více.

Jak hodnotíš českou scénu OCR (závody, závodníci…) ? 
Česká scéna OCR je díky české vynalézavosti velice pestrá. Závodů je na výběr strašně moc a myslím, že je na každém závodníkovi jaký typ závodu si vybere. Takže z tohoto pohledu je to super. My se snažíme sledovat co nejvíce závodů abychom měli přehled o budoucích tvářích v českém týmu. Mě osobně na závodech v Česku chybí konkurence! Tím nechci nikoho urazit, ale je to jeden z důvodů, proč velká část našich reprezentantů není vidět na českých závodech. Jezdí raději za hranice, kde se jim nabízí porovnání s top závodníky z Evropy, které se daří pořadatelům na závody přilákat. V Česku se to daří na většině závodů, které pořádá Spartan. Zde je dle mého názoru ta konkurence oproti jiným závodům mnohem kvalitnější a tím pádem vyhledávaná. Je to hodně tenký led kam jsem teď vstoupil, ale tak to dle mého názoru je a je na každém závodníkovi jaký závod si vybere a kam pojede. Rád bych na závěr poděkoval pořadatelům českých OCR závodů za podporu reprezentace, ať už je v jakékoli podobě.

Díky za rozhovor

Article by Martin Dvorak