Dánské závodnice na MČR v OCR 2021

Pozvání na český šampionát přijaly i špičkové dánské závodnice Astrid Martin, Ulrikke Evensen a Christina Lindsgren. České závodnice tak měly možnost poměřit síly se světovou špičkou v OCR. Bohužel pro Christunu L. skončil šampionát na trati 3K, když si po pádu zlomila zápěstí. Dánky se představily ve velmi dobrém světle a vybojovaly několik umístnění.

Před odjezdem domů jsme jim ještě položili několik otázek.

Astrid Dyreborg Martin

12K – 3. místo

Štafety – 1. místo ženy (Evensen, Martin, Pavelková)

Ulrikke Evensen

400m Stadion – 1. místo / 3K – 3. místo / 12K – 1. místo

Štafety – 1. místo ženy (Evensen, Martin, Pavelková)

Jak se zrodil nápad přijet na Mistrovství České republiky v OCR?

Astrid Martin (AM) -Kontaktoval mě Radek a o závodu mi řekl. Řekla jsem si, že by to rozhodně mohl být dobrý nápad. Čeští závodníci mají dobrou reputaci a na mezinárodních závodech se dobře umisťují, tak jsem si řekla, že by bylo fajn si s nimi a proti nim zazávodit.

Ulrikke Evensen (UE) – Dostala jsem pozvání od Radka Šimůnkal, abych se MČR zúčastnila.

Prohlížela sis nějaká videa od českých OCR závodních sérií, aby sis udělala obrázek o tom, co Tě čeká?

AM – Našla jsem nějaké fotky na Facebooku, ale ne moc, takže jsem opravdu nevěděla, co mám čekat. Většina materiálů nebyla přeložená do angličtiny, tak jsem si nebyla jistá, jestli se fotky vztahují k nadcházejícímu šampionátu.

UE – Prohlížela jsem si překážky z loňského MČR na facebookové stránce ČAPS. Jinak jsem jen doufala, že se můžu těšit na pořádné a náročné překážky.

A naplnila se Tvá očekávání? Bylo něco, co tě překvapilo, nebo pro Tebe bylo jinak výjimečné?

AM – Bylo to mnohem lepší, než jsem čekala. Ne proto, že bych naočekávala dobrý závod, ale prostě proto, že jsem netušila, že to bude takhle skvělé. Bylo tam tolik opravdu náročných překážek. Bylo skvělé mít centrum závodu na stadionu, kde bylo i velké množství překážek, protože to pak bylo dobré i pro návštěvníky. Obzvlášť mě překvapil závod na 12K, kde bylo naprosto všechno, co mají OCR závodníci rádi. Hodně různorodých překážek (technické, břemena, rychlostní i balanční), běh v terénu, bláto i brodění. Také mě překvapilo, kolik tam bylo postavených velikých překážek, obzvlášť všechny ty rigy. Nezapomenu ani na epický start dvanáctky, kdy jsme museli přeběhnout přes hokejové kluziště uvnitř stadionu.

UE – Akce byla lepší, než jsem čekala. Nevěděla jsem, co doopravdy od překážek a trati očekávat. Tratě se mi moc líbily a překážky byli skvělé! Miluju náročné technické a ručkovací překážky. Běžeckou trať jsem si opravdu užila. Bylo tam všechno od singltreku plného kořenů, přes otevřená pole, až po brodění vodou. Nezapomenu na ten hrozně dlouhý bahení kanál, ten byl brutální! 🙂

Tři slova, kterými bys popsala MČR v OCR.

AM – Prvotřídní překážky, vhodné terény a ten úžasný zvuk, když Češi fandí (děti v Dánsku vydávají ten samý, když si hrají s autíčky). Mimochodem, děkujeme, že jste nám fandili a děkujeme i všem lidem, kteří nám na akci velmi pomáhali.

UE – Výborné tratě. Skvělé a náročné překážky. Dobrá organizace (dobře, to nejsou tři slova, spíš tři věty, haha).


Zažili jsme všechny typy počasí. Slunce, déšť, a dokonce i bouřku. Skoro, jako by sis počasí objednala. Jaké počasí Ti osobně při závodech nejvíc vyhovuje?

AM – Haha, ano… Myslím, že jsme si počasí přivezli s sebou. Jako Dánka ze severu jsem zvyklá být připravená na jakékoliv počasí. Ale osobně si myslím, že úplně nejlepší je, když prší před startem závodu, takže se osvěží vzduch, zatímco překážky oschnou a během závodu je trochu pod mrakem. Jakmile protnu cílovou čáru, určitě by mělo vykouknout slunce. Přece toho nechci tak moc, ne?

UE – Ano, v Dánsku jsme na déšť poměrně zvyklí. Já mám raději sucho a trochu chladněji. Když jsme běželi 12K, tak ráno pršelo, ale během závodu už bylo sucho. To bylo perfektní počasí pro mě.


Inspirovalo Tě něco na našem šampionátu? Něco, co bys uvítala v Dánsku?

AM – V současné době v Dánsku žádný šampionát nemáme. Určitě by bylo úžasné ho mít. V Dánsku bude asi obtížné sdružit dohromady organizátory různých sérií, aby spolupracovali. Podle mého názoru by to vyžadovalo, aby tu byla jedna organizace, která to vše naplánuje a bude zodpovědná za všechny aspekty.

UE – Ano, moc bych si přála, abychom měli v Dánsku takový šampionát. Teď tu máme jen kratší závody (5-8km) a já mám raději trochu delší (cokoliv mezi 12-20km). Moc ráda bych měla v Dánsku takový systém šampionátu, jako je na Českém nebo Evropském, kde jsou různé distance a obtížné překážky.

Děkujeme za rozhovor

cs_CZCzech
cs_CZCzech